Thursday, June 2, 2011

SUZE SINA RAZMETNOGA,,Ivan Gundulic

Kratki sadrzaj:
Sin trazi od svog oca da mu da novaca i da mu dopusti otici u svijet.
Dobrodusni otac daje sinu novaca i daje mu dopustenje za odlazak u svijet. Sin odlazi te nalazi stan u gradu. Tamo pocinje zivjeti i rasipno
trositi novac. Nakon nekog vremena sinu pocinju ponestajati novci. Sin pocinje uvidjati svoju gresku te pocinje tugovati za ocom i rodnim domom.
Nakon sto je razmisljao o pojedinostima i okolnostima svoje pogreske, on je znao da ce milost i oprost postici jedino pokorom i dobrim djelima.
Medjutim, najprije treba uciniti presudni korak: treba se obratiti i zatraziti milost. Nakon takva razmisljanja sin se vraca kod oca i moli ga za oprost. Otac shvaca grijehe sina te mu daje oprost i nadu u popravak tj. nadu u oprostenje grijeha.


Suze sina razmetnog (1622.) - religiozna poema u tri "placa" sto obradjuje biblijsku parabolu iz Evandjelja po Luki o gresnom, razmetnom sinu koji se odmetnuo od oca, a kada se pokajao, bilo mu je sve oprosteno - otac ga je opet primio na svoja njedra. Prica o mladicevu sagresenju, grijehu, spoznaji vlastitog grijeha i pokajanju ima alegorijsko znacenje: ocrtava nemarnost covjeka prema Bogu, svojemu ocu, od kojeg bjezi odajuci se grijehu. No grijeh dovodi covjeka u bijedu i nesrecu, pa se covjek, shvacajuci razliku izmedju Boga i svijeta, izmedju dobrote i svijeta ponovo vraca Bogu, koji mu u svojoj neizmjernoj dobroti oprasta.

Gundulic u osmerackim sestinama, kiticama od sest osmeraca s rimom ababcc, opjeva sagresenje, spoznaje i skrusenje biblijskog gresnog sina, ali i svaki covjeka, nasljedujuci poznate talijanske religiozne poeme Suze svetoga Petra L. Tansilla (1510. – 1568.) i Suze Marije Magdalenske Erasma da Valvasonea (1523. – 1593.). Gotovo je svaka kitica u poemi gradjena tako da posljednja dva stiha poentiraju znacenje prvih cetiriju stihova, zatvarajuci sestinu u malu, zatvorenu cjelinu.

Naslov djela je metaforican: suze nisu samo doslovna oznaka za opis emocionalnog stanja covijeka, nego i metafora za knjizevno djelo koje tako stanje opisuje. Po knjizevnom obliku Suze pripadaju zanru religiozne poeme, osobito prosirenu u doba baroka, u doba sveopće rekatolizacije života. Podjela poeme na tri djela, na tri placa, nije samo formalne naravi;
troclana struktura simbolizira supstancijalnu teolosku misao djela: grijeh, sagrjesenje, spoznaja grijeha te pokajanje i iskupljenje grijeha pomocu bozenskog milosrdja osnovne su teoloske misli ne samo Gundulicevih Suza nego i krscanske vjere.

No comments:

Post a Comment